آیت الله دیباجی اصفهانی

متن اطلاعیه حضرت آیت الله آقای
حاج سید محمد تقی دیباجی اصفهانی دامت برکاته
دربارۀ حضرت نرجس خاتون علیهاالسلام

بسم الله الرحمن الرحیم
السَّلَامُ عَلَى الْمَهْدِيِّ الَّذِي‏ وَعَدَ اللَّهُ‏ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ الْأُمَمَ ، أَنْ يَجْمَعَ بِهِ
الْكَلِمَ وَ يَلُمَّ بِهِ الشَّعْثَ وَ يَمْلَأَ بِهِ الْأَرْضَ قِسْطاً وَ عَدْلًا وَ يُنْجِزَ بِهِ وَعْدَ الْمُؤْمِنِينَ .
حضرت بقیةالله الاعظم امام مهدی عجل الله تعالی فرجه در نیمه شعبان 255 یا 256 قمری در سامرا متولد شدند و حدود پنج سال تحت کفالت پدر بزرگوارش امام حسن عسکری علیه السلام و مادر محترمه اش نرجس خاتون سلام الله علیها به ‌طور مخفی - از شر دشمنان - زندگی نمود .
و در سال 260 هجری بعد از شهادت امام حسن عسکری علیه السلام امامت به او محول شد و تا سال 329 حدود 70 سال غیبت صغری داشت و مردم توسط نوّاب اربعه مسائل خود را از حضرتش سؤال می‌کردند و از 329 تا زمانی‌که خدا بخواهد در غیبت کبری زندگی می‌کند . اللّهم عجّل فرجه و سهّل مخرجه .
پدر بزرگوارش یازدهمین ستاره آسمان ولایت و امامت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام و مادر محترمش نرجس خاتون علیهاالسلام می‌باشند . نرجس خاتون علیهاالسلام دختر یوشا فرزند سلطان روم و مادرش فرزند یکی از حواریون حضرت عیسی علیه السلام بوده و نسب او به شمعون وصیّ حضرت عیسی علیه السلام می‌رسد . یوشا پدر نرجس خاتون علیهاالسلام در جنگ با مسلمانان در جنوب شرقی اروپا شکست خورد و نرجس خاتون علیهاالسلام و عده‌ای دیگر اسیر شدند و آنان را برای فروش به بغداد بردند .
نرجس خاتون علیهاالسلام شبی در عالم رؤیا می‌بیند پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و فاطمه زهرا علیهاالسلام نزد حضرت مسیح علیه السلام و حضرت مریم سلام الله علیها او را برای امام حسن عسکری علیه السلام خواستگاری نمودند و فاطمه زهرا سلام الله علیها اوصاف و محسّنات امام حسن عسکریعلیه السلام را برای نرجس خاتون علیها السلام بیان نمود و عشق امام حسن عسکری علیه السلام در قلب نرجس خاتون علیها السلام راه پیدا کرد .
امام هادی علیه السلام نامه‌ای برای نرجس خاتون علیها السلام نوشت و آن را به بشر بن سلیمان داد و فرمود : این نامه را در بغداد در بازار برده ‌فروشان به دست نرجس خاتون علیها السلام بده . و نرجس خاتون علیها السلام در هنگام داد و ستد و خرید و فروش تمام خریداران را رد نمود تا بشر بن سلیمان ، نامه امام هادی علیه السلام را به دست او داد او تسلیم شد و بشر بن سلیمان ، نرجس خاتون علیهاالسلام را به خانه امام هادی علیه السلام آورد . امام هادی علیه السلام به خواهر خود حکیمه خاتون علیها السلام فرمود : « يَا بِنْتَ رَسُولِ اللَّهِ خُذِيهَا إِلَى مَنْزِلِكِ وَ عَلِّمِيهَا الْفَرَائِضَ وَ السُّنَنَ فَإِنَّهَا زَوْجَةُ أَبِي مُحَمَّدٍ وَ أُمُّ الْقَائِمِ عجل الله تعالی فرجه ؛ ای دختر پیامبر! - ای خواهرم - نرجس خاتون علیهاالسلام را به منزل خود و ببر احکام الهی را به او یاد بده که او همسر و فرزندم ابو محمد الحسن العسکری علیه السلام و مادر حضرت قائم  می‌باشد».
حکیمه خاتون علیهاالسلام عمه امام عسکری علیه السلام می‌گوید :
هنگامی‌که امام مهدی عجل الله تعالی فرجه به دنیا آمد . برای خدا سجده کرد و شهادتین بر زبان جاری نمود و بر جدش پیامبر صلی الله علیه و آله و بر امامان معصوم علیهم السلام از امام علی علیه السلام تا امام عسکری علیه السلام سلام داد . او را نزد پدر بزرگوارش امام حسن عسکری علیه السلام بردم او فرزندش را در آغوش گرفت و به سینه چسبانید و اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپش گفت . آنگاه زبانش را به دهان کودک نهاد و فرمود : فرزندم! صحبت کن او بعد از شهادتین و درود بر پیامبر و امامان معصوم علیهم السلام این آیه را تلاوت نمود :« وَ نُريدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثين‏ »
استاد ما حضرت آیت‌الله العظمی وحید خراسانی دامت برکاته روزی در درس اصول خود در مسجد سلماسی قم به مناسبت توقیع شریف امام زمان علیه السلام که فرموده : « وَ أَمَّا الْحَوَادِثُ الْوَاقِعَةُ فَارْجِعُوا فِيهَا إِلَى رُوَاةِ احَادِيثِنَا » فرمود : یکی از طریق توسل به حضرت بقیةالله عجل الله تعالی فرجه دادن صدقات به فقرا و انجام دادن خیرات به نیت امام حسن عسکری علیه السلام و نرجس خاتون علیهاالسلام می‌باشد .
هر کس پدر و مادر خود را دوست دارد و امام زمان علیه السلام از این موضوع مستثنی نمی‌باشد . پدر و مادر خود را دوست دارد ، اگر بذل قربانی یا نذر قرآنی برای پدر و مادر آن حضرت انجام دهیم بالقطع و الیقین آن آقا علیه السلام ما را فراموش نخواهد کرد و ما را مشمول دعای خود قرار خواهد داد . ان‌شاءالله .
آن سفرکرده که صد ( صدها ) قافله دل همره اوست
هـر کجـا هسـت خدایـا تـو نگـه‌دارش بـاش
به امید آن روزی که حضرت بقیة الله الاعظم امام مهدی علیه السلام در روز عاشورا ( روزی که امام حسین علیه السلام شهید شد ) به اذن خداوند از مکه معظمه ظهور کند .
و درحالی‌که ملبّس است به لباس و عمامه جدش پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در مسجد الحرام بین رکن و مقام نماز بخواند و عیسی روح الله علیه السلام در نماز به او اقتدا کند .
سپس بر حجرالاسود تکیه زند و پرچم همیشه پیروزش را به یک دست و ذوالفقار جدش پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله را به دست دیگر و صدای دل‌نشین و دل‌نوازش را به جوامع بشری برساند که :
« بَقِيَّتُ اللَّهِ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ » ؛ «أَنَا بَقِيَّةُ اللَّه و حجته و خلیفته علیکم ، أَنَا ابْنُ نَبِيِّ اللَّهِ ، أَدْعُوكُمْ إِلَى مَا دَعَاكُمْ إِلَيْهِ نَبِيُّ اللَّه‏ »
شایسته است شیعیان و محبین اهل‌بیت به روش فقها و علمای عظام و به حکم « وَ بِكُمْ أَخْرَجَنَا اللَّهُ مِنَ الذُّلِّ وَ فَرَّجَ عَنَّا غَمَرَاتِ الْكُرُوبِ » با توسل به پدر و مادر امام زمان علیه السلام امام حسن عسکری علیه للسلام و بانو نرجس خاتون  موجبات تقرّب به درگاه خداوند منّان و جلب توجه و رضایت حضرت بقیة الله را فراهم ساخته و این حقیر را از دعای خیر فراموش نفرمایند .
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته
سید محمدتقی دیباجی اصفهانی